Kulturkompasset | critics of culture events

Blomquist, Oslo, Christmas auktion.

Juleauksjon hos Blomqvist i Oslo

OSLO: Blomqvist arrangerer juleauksjon den 6.desember
. Her selges billedkunst, sølv, smykker, ur, antikviteter, bøker og brev. Det meste er billedkunst. 192 kunstgjenstander kan skifte eier i løpet av noen timer.

Billedkunsten er hovedsakelig norsk, men vi finner også noen utenlandske arbeider. På en kunstauksjon får vi gjerne variasjon mellom det gamle og det nye, det figurative og det abstrakte, de store lerreter og de små. Smak og behag, foretrukne kunstnere og kunstuttrykk – der har vi alle forskjellige oppfatninger og favoritter. Fra 1850-, 60-, og 70-tallet finner vi blant annet kjente navn som Hans Gude, Morten Müller, Knud Baade og Oscar Wergeland representert
. Fra 1880-tallet og fremover blir utvalget atskillig større, og kunstnerne flere. Moderne kunst og samtidskunst er også med
.

Her presenterer vi et lite utvalg av billedkunsten på auksjonen. Johan Fredrik Eckersberg(1822-1870) var bl.a. elev av Flintoe og Gude. Han har malt landskaper flere steder i Norge og i utlandet. Spesielt kjente er nok hans mange motiver fra Romsdal. “Vestlandsfjord” er fra et ubestemt sted, 63 x 93 cm og malt i 1868. Et sent maleri fra denne kunstnerens hånd. Her ser vi en lysende friskhet i landskapet. Prisvurdering kr 80.000 – 100.000.

Theodor Kittelsen (1857-1914) er representert med to blyanttegninger, hver vurdert mellom 35.000 og 40.000 kroner
. Enkelte har uttalt at Kittelsen er den som har lært oss å se trollet, ikke minst se det i naturen. “Vandrende troll i vinternatt”, er malt i bunnen av en trebolle som er 26 cm i diameter. Udatert, men med Kittelsens typiske uttrykk og signatur. Dette må betegnes som et meget spesielt kunstverk. Prisantydning kr 70.000-90.000.

Stedsbestemte motiv

Anders Askevold (1834-1900) regnes som en av våre fremste landskapsmelere, kanskje mest kjent for sine mange motiv med kuer. Han er en av mange norske kunstnere i denne generasjonen, som hadde studieopphold både i Tyskland og i Paris

primary complaint (and / or) be associated with other• Local Therapy viagra bestellen berlin.

consider direct intervention therapy even in this patientSexual Dysfunctions – Special Issue 120 3. viagra generic.

disease but with nocomplicated. There is a statistical decline of testosterone cialis for sale.

. Men det var hjemme i Norge, og særlig på Vestlandet han fant sine foretrukne motiver. “Landskap fra Dale” er malt i 1866, det året han flyttet hjem til Vestlandet etter flere år i utlandet. Slike stedsbestemte motiv er ofte populære på kunstauksjonene. Landskapsmaleriet er 44 x 77 cm og malt med oljefarger på plate. Vurdering kr 90.000-110.000.

ET AV NORGES MEST KJENTE MOTIV: Harald Sohlberg “Vinternatt i fjellene” er et kjært motiv for mange. Et fargelitografi selges på juleauksjonen. (FOTO: BLOMQVIST)

Et av Norges mest kjente malerier er “Vinternatt i Rondane” av Harald Sohlberg
. Maleriet henger på veggen i Nasjonalgalleriet. For noen år siden ble dette bildet kåret til “Norges nasjonalmaleri” i en uhøytidlig avstemning i NRK. Kunstneren arbeidet lenge med motivet og malte små og store varianter i over 10 år, før han kom frem til det endelige uttrykket. Ut fra dette maleriet laget han senere en grafisk versjon, et fargelitografi, som ble trykket i et opplag på 250 stk. “Vinternatt i fjellene” er dette grafiske bladets tittel. Et av disse trykkene er med på juleauksjonen, og signert Sohlberg 1917. Forhåndsvurdering mellom 70.000 og 90.000 kroner. Et tilsvarende var med på Blomqvists Høstauksjon nylig, og ble da solgt for 130.000 kroner.

Et helt annet uttrykk har det stedsbestemte maleriet “Fra Seinen i Paris”, signert Per Deberitzi 1924. Et 37 x 46 cm stort bilde malt med olje på plate. Vurdering kr 20.000-25.000. Deberitz var en av flere norske kunstnere som var elev av Henri Matisse i Paris i årene før 1910. Dette friske landskapet er typisk for kunstneren og hans fransk inspirasjon, og viser at han har brukt det han lærte.

Axel Ender (1853-1920) har malt det friske vintermotivet “Hopprenn“. Dette er ikke stedsbestemt eller datert, men signert. Bildet er 41 x 31 cm og malt med oljefarger på plate. Kunstneren har fanget vinterstemningen, og fått frem det typiske i ski, utstyr og klesdrakt. Et kulturhistorisk spennende motiv i tillegg til de maleriske kvaliteter. Prisantydning kr 120.000-150.000.

MALERISK OG KULTURHISTORISK SPENNENDE: Glede over vinter og snø for ca 100 år siden i Axel Ender “Hopprenn“. (FOTO: BLOMQVIST)

Til og med mandag vises alle kunstverk og kunstgjenstander som skal selges hos Blomqvist i Tordenskioldsgt. i Oslo. Katalogen finnes på firmaets nettsider. www.blomqvist.no

Om du er interessert i å by på noen av kunstverkene og ikke kan være tilstede, har du flere muligheter.

Du kan enten legge inn forhåndsbud, eller bli oppringt under auksjonen og være med å by derifra.

I tillegg til summen som klubbes kommer 20 % omkostninger, som også omfatter offentlige avgifter.

Tagged as: , , , , , ,